Profesor Carlo Catassi, riaditeľ pediatrickej kliniky a školy so špecializáciou na pediatriu, Università Politecnica delle Marche, Ancona, Taliansko
Vieme, že liečba celiake vyžaduje úplné vylúčenie lepku zo stravy pacienta, pretože aj minimálne stopy tejto obilnej bielkoviny môžu poškodiť sliznicu tenkého čreva a tým ovplyvniť kvalitu života pacienta, hlavne z dlhodobého hľadiska. Je však tiež všeobecne známe, že úplnému zabráneniu sekundárnej kontaminácie a konzumácii stopových množstiev lepku v každodennom živote je v podstate nemožné .
Ako teda môžeme zistiť či pacient dodržiava bezlepkovú diétu správne? V súčasnosti neexistuje žiadna priama alebo uspokojivá odpoveď na túto otázku. Najspoľahlivejšou metódou ako to zistiť je biopsia tenkého čreva, ktorá môže ukázať aj drobné zmeny na sliznici spôsobené príjmom stopového množstva lepku, avšak v tomto prípade hovoríme o invazívnej metóde, ktorá na pravidelné kontroly nie je najvhodnejšia . Sledovanie príznakov ( symptómov ) u pacientov nemôžeme považovať za spoľahlivé, pretože vieme, že drobné diétne prehrešky nevyvolávajú u väčšiny pacientov- asymptomatických pacientov, žiadne zjavné príznaky. Testovanie protilátok proti lepku ako je tkaninová transglutamináza IgA, IgG, eventuálne iné protilátky pri celiakii ako napr. deaminovaný gliadín IgG, IgA, endomyziálne protilátky sú dôležité pri stanovení diagnózy celiakie, ale nie sú často schopné odhaliť drobné diétne chyby pacienta. Možné je tiež sledovať stopy lepku v pacientovom moči a stolici, avšak tento test ukáže len príjem lepku za posledných 24-48 hodín.
zisti viac
Tento trochu pesimistický scenár však zlepšuje dôležitá štúdia „Syntetické neoepitopy transglutamináza-deaminovaného gliadinového komplexu ako biomarkér pre diagnostiku a sledovanie celiakie" od Chounga a kolegov z Mayo kliniky v Rochesteri (Minnesota, USA), ktorú nedávno publikovali v prestížnom časopise Gastroenterológia. Autori sa zamerali na odpoveď pacientov s celiakiou na komplexy TTG-DGP, na rozdiel od tých smerovaných k transglutamináze (TTG) alebo k deaminovanému gliadínu (DGP), ktoré skúmali „tradičné“ diagnostické testy.
Proces, ktorý vedie k tvorbe týchto komplexov TTG- DGP znamená vývoj neoepitopov, vysoko-reaktívnych častí aminokyselín, ktoré sú ešte viac imunogénne ako doteraz známe antigény. V počiatočnej fáze štúdie autori zistili, že reaktivita protilátok proti špecifickej skupine komplexov TTG-DGP identifikovala skupinu pacientov trpiacich pokročilou celiakiou s mimoriadne vysokou citlivosťou a špecifickosťou v porovnaní so zdravou skupinou. Ešte zaujímavejší bol objav, ktorý sa vynoril v priebehu druhej časti štúdie, že u pacientov s celiakiou na liečbe- bezlepkovej diéte, ktorých črevná sliznica bola poškodená v dôsledku pretrvávajúceho príjmu lepku, mali výrazne vyššie hladiny TTG-DGP protilátok, ako pacienti s celiakiou, ktorých črevná sliznica bola bez poškodenia. Inými slovami, tento nový test protilátok (robený z venóznej krvi) sa zdá byť schopný identifikovať tých pacientov s celiakiou, ktorí nedodržiavajú diétu správne. Zdá sa, že má oveľa väčšiu presnosť, ako doteraz dostupné testy.
Ak sa potvrdia výsledky tohto výskumu inými štúdiami, umožní to výrazné zlepšenie presného sledovania pacientov s celiakiou podstupujúcich liečbu, čo prispeje k ich dobrému fyzickému aj psychickému stavu.