Pro pacienty s idiopatickými střevními záněty (IBD) by bylo žádoucí, aby se podařilo přesně stanovit konkrétní dietní intervence, které by podpořily farmakologickou léčbu. Na základě vyhodnocení předložených údajů se kolektiv amerických vědců v této souvislosti zabýval otázkou, jestli by pacientům s IBD mohla bezlepková dieta přinést úlevu.
Ve své přehledné práci vědci prověřovali spojení mezi celiakií, NCGS (neceliakální glutenovou senzivitivou) a IBD (idiopatickými střevními záněty) se zaměřením na dostupné údaje terapeutických účinků bezlepkové diety nebo diety se sníženým obsahem lepku v léčbě IBD pacientů.
Bylo prokázáno, že celiakie je často asociovaná s mikroskopickou kolitidou, ale výskyt (prevalence) celiakie u pacientů s IBD je podobný jako u běžné populace. Je zajímavé, že v průřezových studiích téměř třetina pacientů s IBD uvádí také diagnózu NCGS a stravuje se bezlepkově. Přestože studie na zvířatech ukázaly, že lepek ve stravě může podporovat vznik zánětu střev a zvyšovat propustnost střev, nejsou zatím žádné kohortové studie, které by hodnotily, zda bezlepková dieta přispívá k dosažení a udržení remise Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy.
Několik průřezových studií naznačuje, že bezlepková dieta může zlepšit příznaky u některých IBD pacientů, ale vzhledem k tomu, že je málo vysoce kvalitních kohortových studií, stávající údaje zatím nepodporují univerzální používání bezlepkové diety u všech IBD pacientů. Dodržovat bezlepkovou dietu je nutné pouze v případě již diagnostikované celiakie se současně diagnostikovaným IBD. Na vydání dalších konkrétních doporučení jsou nezbytné další klinické studie.